Održana XVIII Međunarodna konferencija na Vlašiću: Znanje je glavni pokretač svih procesa i resurs koji BiH može dovesti do pozitivnih promjena
Internacionalni univerzitet Travnik u Travniku u saradnji sa akademskim partnerom Univerzitet Indonezija, Depok, organizovao je XVIII Međunarodnu konferenciju pod nazivom “Trendovi razvoja zemalja Zapadnog Balkana zasnovani na znanju sa posebnim osvrtom na BiH u procesu pristupanja EU” koja je održana 14. i 15. decembra na Vlašiću.
Osnovni cilj ovogodišnje Konferencije bio je da se ukaže na značaj znanja kao ključnog faktora u razvoju konkurentnosti privrede Bosne i Hercegovine i zemalja Zapadnog Balkana. Učesnici su tokom konferencije razmjenjivali naučno-istraživačka i praktična saznanja i iskustva o jačanju procesa pristupanja BiH Evropskoj uniji, te rješenja i preporuke s obzirom na izraženu aktuelnost ove teme koja nadilazi mnoge zemlje i danas postaje svjetski problem. Također, neophodno je bilo i da se sagleda ekonomska pozicija zemalja Zapadnog Balkana s posebnim osvrtom na Bosnu i Hercegovinu. Osim navedenog, na Konferenciji su razmatrani i analizirani pravni aspekti ekonomskog, društvenog i održivog razvoja BiH i zemalja Zapadnog Balkana, uz učešće medija u kreiranju pristupa EU.
Na Konferenciji su učestvovali Ambasadorica Republike Indonezije u BiH, Amelia Achmad Yani, sekretari Ambasade Republike Indonezije u BiH Febry Elsafrino i Raden Sandjaya, zamjenik rektora Univerziteta Indonezija, Depok, Prof. Dr Bambang Wibawarta i Šef Ureda za prijem studenata Dr.sci. Untung Yuwono, zatim federalni ministar trgovine Zlatan Vujanović, premijer Srednjobosanskog kantona Tahir Lendo, ministar privrede Srednjobosanskog kantona Sedžad Milanović, načelnik Općine Travnik Admir Hadžiemrić, pomoćnik ministrice obrazovanja, nauke, kulture i sporta Srednjobosanskog kantona Zoran Matošević, dekan Fakulteta za detektive i kriminalistiku Evropskog univerzitet Republika Makedonija Atanas Kozarev, kao i mnogobrojni akademici i profesori s univerziteta iz Bosne i Hercegovine i regije.
Rektor Internacionalnog univerziteta Travnik, Akademik, prof. dr. Ibrahim Jusufranić u svom obraćanju prisutnim kazao je da Konkurentnost u ekonomiji Bosne i Hercegovine, kao jedan od najvažnijih pokazatelja ekonomske sposobnosti zemlje, je od presudne važnosti u tržišnim uslovima i osnov je za povećanje realnog dohotka stanovništva. Jedan od najvećih problema privrede Bosne i Hercegovine i zemalja Zapadnog Balkana je visok vanjskotrgovinski deficit, uzrokovan slabom konkurentnošću na međunarodnom tržištu i visokom uvozno-izvoznom zavisnošću, što znači da nisu u stanju da vlastitom proizvodnjom zadovolje potrošnju, kao i slaba vanjskotrgovinska integracija ovih zemalja, istakao je rektor Jusufranić.
Dodao je da su znanje i vještine danas najvažniji izvor konkurentske prednosti, a ulaganja sa svrhom povećanja nivoa znanja mogu značajno povećati ekonomske izglede zemlje i blagostanje njezinih stanovnika. Ako se redovno koristi i obnavlja znanje s vremenom doprinosi ličnom razvoju života i ističe njegove kreativne sposobnosti kao i razvoju zajednice u kojoj čovjek živi, radi i djeluje.
Preduzeća koja žele da budu uspješna u savremenim uslovima poslovanja moraju da više koriste inovacije kao dio poslovne strategije preduzeća, jer ona pokreće ekonomsku dobrobit cijele jedne zemlje, rekao je rektor Jusufranić. Govoreći o digitalizaciji rektor Jusufranić je kazao da ona predstavlja najviši nivo integracije poslovnog sistema. Shodno tome, ona je jedan od osnovnih alata za rast i razvoj, kako pojedinačnih preduzeća, tako i privrede u cjelini.
Rektor Internacionalnog univerziteta Travnik na kraju je poručio da snažna digitalna ekonomija ima vitalan uticaj na inovaciju, rast, radna mjesta i evropsku konkurentnost te da preduzeća koja žele da budu uspješna u savremenim uslovima poslovanja moraju da više koriste inovacije kao dio poslovne strategije preduzeća, jer one pokreću ekonomsku dobrobit cijele jedne zemlje.
Specijalni gost na ovogodišnjoj Konferenciji bila je ambasadorica Republike Indonezije u BiH, Amelia Achmad Yani koja je istakla da podržava saradnju Internacionalnog univerziteta Travnik i Univerziteta Indonezija, Depok, te se nada da će razmjena studenata između ova dva Univerziteta dodatno učvstiti saradnju Bosne i Hercegovine i Republike Indonezije. Ambasadorica Yani je uvjerena da će zaključci s Konferencije doprinijeti poboljšanju odnosa zemalja Zapadnog Balkana i Evropske unije.
Federalni ministar trgovine Zlatan Vujanović kazao je kako je znanje glavni i najveći pokretač svih procesa i resurs koji ovu zemlju može dovesti do pozitivnih ekonomskih promjena. Naglasio je kako su mladi ljudi iz Bosne i Hercegovine veoma sposobni i talentovani što pokazuju na raznim takmičenjima širom svijeta gdje osvajaju prva mjesta i zlatne medalje.
„Naša zemlja ima jako značaj resurs i potencijal, a to je potentne i sposobne mlade ljude koji participiraju znanje na renomiranim i etabliranim institucijama kao što je Internacionalni univerzitet Travnik u Travniku i zbog toga su ovakve Konferencije jako značajne jer pomažu da se javnost upozna sa talentovanim mladim ljudima koji će znanjem pomoći Bosni i Hercegovini da postane punopravan član Evropske unije“, istakao je ministar Vujanović.
Zamjenik rektora Univerziteta Indonezija, Depok, Prof. Dr Bambang Wibawarta istakao je kako se nada da će sa Internacionalnim univerzitetom Travnik u budućnosti pokrenuti zajedničke inicijative kada su u pitanju medijske i ekonomske studije.
Premijer Srednjobosanskog kantona Tahir Lendo je istakao da Internacionalni univerzitet Travnik zajedno sa partnerima svake godine organizuje Međunarodne konferencije sa zanimljivim i aktuelnim temama na kojima stručnjaci iz različitih oblasti ukazuju na koji način Bosna i Hercegovina može napredovati. Premijer Lendo je na kraju dodao da XVIII Međunarodna konferencija na najbolji način prezentuje Srednjobosanski kanton i visoko obrazovanje.
Prisutnim gostima obratio se i načelnik Općine Travnik Admir Hadžiemrić koji je kazao da XVIII Međunarodna konferencija Travnik stavlja u fokus svjetskih događaja s obzirom na to da su ove godine gosti bili predstavnici Ambasade Indonezije i Univerziteta Indonezija.
Dostignuća koja Internacionalni univerzitet Travnik postiže sa radovima svojih studenata i sa saradnjom koju imaju s renomiranim svjetskim Univerzitetima stavljaju IUT na zavidnu poziciju na svjetskoj listi univerzitet, kazao je načelnik Hadžiemrić i s ponosom istakao zadovoljstvo što je Travnik sjedište jedne takve institucije koja svakodnevno doprinosi razvoju općine Travnik, Srednjobosasnkog kantona, ali i države Bosne i Hercegovine.
Na XVIII Međunarodnoj konferenciji rektor Internacionalnog univerziteta Travnik, prof. dr. Ibrahim Jusufranić prezentovao je i dvije nove knjige „Organizacija preduzeća“ i „Ekonomija preduzeća“.
„U fokusu Ekonomike i organizacije poslovanja preduzeća je preduzeće kao ekonomski sistem čiji je osnovni zadatak da koristi raspoložive društvene resurse kako bi se zadovoljile potrebe preduzeća i korisnika njegovih proizvoda i usluga. Preduzeće kroz svoje poslovanje raste, razvija se i mijenja, obavljajući ekonomske aktivnosti čija je osnovna funkcija – ekonomska funkcija. Međutim, danas se od preduzeća traži da imaju i neekonomske funkcije kao što je ekologizacija proizvodnje jer se sve više ekonomski uspjeh može posmatrati ako u njegovo ostvarenje budu ugrađena i ekološka mjerila uspjeha. O tome se u ovim knjigama razmatra, analizira i zaključuje“, kazao je tokom prezentacije knjiga rektor Jusufranić.
U uvodnom dijelu Konferencije prisutni su mogli pogledati kratku prezentaciju „Robotske ruke“ koju su izradili studenti Fakulteta politehničkih nauka Travnik, odsjeka Elektrotehnika, Bekir Fulan, Amil Švago i Džavid Kilim. Riječ je o projektu pod nazivom “Robotic Arm 387” na kojem su studenti radili u proteklih šest mjeseci.
Tokom Konferencije rektoru Jusufraniću je od strane Međunarodne istraživačke akademije nauka i umjetnosti uručena Povelja o izboru Internacionalnog univerziteta Travnik u kolektivnog člana amademije. Počasnu plaketu rektoru Jusufraniću uručio je predsjednik Međunarodne istraživačke akademije, Akademik, prof. dr. Vladica Ristić.