Naučne baze
Central and Eastern European Online Library (CEEOL)
CEEOL je repozitorij koji nudi specijalizirane i sveobuhvatne kolekcije radova u cjelovitom tekstu iz oblasti društvenih i humanističkih nauka iz Centralne i Istočne Evrope. Veliki broj časopisa koji izlaze u BiH dostupan je u ovom repozitoriju.
Science Direct jedna je od vodećih multidisciplinarnih baza podataka koja omogućava pretragu cjelovitih tekstova i bibliografskih informacija.
Web of Science omogućava pristup multidisciplinarnim bazama koje sadrži bibliografske informacije, sažetke članaka i citirane reference iz svjetskih naučnih časopisa, knjiga i zbornika sa konferencija.
Online izvori s otvorenim pristupom
- DOAJ (Directory of Open Access Journals) – preko ovog direktorija moguće je pristupiti značajnom broju naučnih časopisa otvorenog pristupa iz različitih oblasti.
- DOAB (Directory of Open Access Books) – preko ovog direktorija moguće je pristupiti velikom broju broju akademskih knjiga otvorenog pristupa iz različitih oblasti.
- EUR-Lex omogućava pristup različitim dokumentima Evropske unije uključujući Official Journal of the European Union, sudsku praksu i međunarodne sporazume.
- ODS – sistem za pristup službenim dokumentima UN-a.
- SCIndeks (srpski nacionalni citatni indeks) – referira naučne periodične publikacije koje izlaze u Republici Srbiji. Sadrži bibliografski opis članaka, sažetke radova i sve citirane reference, a članci objavljeni u časopisima otvorenog pristupa dati su u punom tekstu.
- Hrčak (portal naučnih časopisa Republike Hrvatske) – omogućava slobodan pristup velikom broju naučnih i stručnih časopisa iz različitih oblasti. Člancima je moguće pristupiti u punom tekstu. Među njima su i:
- Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu (brojevi od 2006)
- Zbornik Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci (brojevi od 2006)
- Zbornik radova Pravnog fakulteta u Splitu (brojevi od 2005)
- Pravni vjesnik : časopis za pravne i društvene znanosti Pravnog fakulteta Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku (brojevi od 2012)
- REPEC – Ova baza nastala je zajedničkim zalaganjem volontera iz preko 50 zemalja, s ciljem razmjene informacija i istraživanja iz oblasti ekonomije. Suština projekta je decentralizirana baza radnih materijala, članaka i softverskih komponenti. REPEC-ovi materijali su besplatni.
- OPEN J-Gate – Open J-Gate je portal za pristup svjetskim časopisima I milionioma članak iz on-line časopisa. Osim toga, Open J-Gate je I baza koja sadrži oko 4000 akademskih, istraživačkih i industrijskih časopisa od kojih su više od 1500 peer-reviewed akademski časopisi.
- OpenDOAR – OpenDOAR predstavlja direktorij akademskih repozitorija sa slobodnim pristupom. Nudi mogućnost pretrage po repozitoriju, ali i njihovog sadržaja. Korist ove baze ogleda se u mogućnosti besplatnog korištenja naučnih I stručnih radova.
- OAIster – OAIster je projekt University of Michigan Digital Library Production Service.Svrha projekta je kreirati digitalnu zbirku akademskih elektronskih izvora na jednom mjestu.
- Google Scholar – Google Scholar pruža mogućnost pretraživanja naučne litarature zastupljene u razlilčitim izvorima kao što su: knjige, članci, sažeci, recenzije i dr.Wikipedia – Besplatna online enciklopedija
Izbor bosanskohercegovačkih online dostupnih pravnih i srodnih časopisa: