Održan okrugli stol na temu: “De facto i de iure naknada nematerijalne štete žrtvama nasilja u BiH”
Na Pravnom fakultetu Internacionalnog Univerziteta Travnik u Travniku u utorak, 3. decembra 2024. godine održan je okrugli stol pod nazivom “De facto i de iure naknada nematerijalne štete žrtvama nasilja u BiH”.
Okrugli stol okupio je predstavnike pravosudnih institucija, nevladinih organizacija, Centra za socijalni rad, te akademske zajednice, s ciljem pokretanja konstruktivne rasprave o trenutnom stanju pravnog okvira za žrtve nasilja u Bosni i Hercegovini, kao i formuliranja preporuka za njegovu daljnju reformu.
Ciljevi okruglog stola:
Razmjena znanja – Povezivanje akademske ekspertize i praktičnih iskustava stručnjaka iz različitih sektora.
Analiza zakonskog okvira – Identifikacija postojećih nedostataka i problema u implementaciji zakona.
Preporuke – Formulacija konkretnih rješenja za unapređenje pravnog sistema i podršku žrtvama nasilja.
Na početku programa prisutnim su se obratili rektor Internacionalnog univerziteta Travnik, prof. dr. Rajko Kasagić, prof. dr. sc. Azra Ahmić, dekanesa Pravnog fakulteta Travnik i prof. dr. Halid Ganija, profesor Pravnog fakulteta Travnik.
Nakon uvodnih govora, održana su stručna izlaganja na temu naknade nematerijalne štete žrtvama nasilja u BiH. Među ključnim učesnicima i izlagateljima bili su:
- Prof. dr. sc. Halid Ganija s Pravnog fakulteta Travnik, koji je održao predavanje na temu “De facto i de iure naknada nematerijalne štete žrtvama nasilja u BiH”, te pokrenuo važnu diskusiju o pravima žrtava u okviru postojećeg pravnog sistema.
- Alma Islamović, sutkinja Kantonalnog suda u Novom Travniku, koja je govorila o imovinsko-pravnim zahtjevima žrtava nasilja u građanskom postupku.
- Amila Bašinac-Seferović, direktorica agencije i urednica portala „Dan.ba“ i „Travnički info“, koja je izložila problematiku nedovoljnog izvještavanja o nasilju u medijskom prostoru.
- Aida Ćosić, koordinatorica Odjela za pravnu pomoć i psihološku podršku Centra ženskih prava Zenica, koja je govorila o pravima žrtava nasilja u krivičnom postupku i pristupu pravdi.
- Sonsirej Radivojević, sutkinja Općinskog suda u Bugojnu, koja je izložila temu naknade nematerijalne štete žrtvama nasilja u krivičnom postupku.
Tokom okruglog stola na kojem su sudjelovali stručnjaci iz raznih oblasti, razmatrani su ključni aspekti vezani za pravo žrtava nasilja na naknadu nematerijalne štete. Diskutovalo se o postojećim zakonodavnim prazninama, izazovima u praksi te o neophodnosti unaprjeđenja sistema podrške žrtvama nasilja, kako na institucionalnom, tako i na društvenom nivou.
Zaključci okruglog stola bili su usmjereni na konkretne prijedloge za unapređenje zakonodavnih i institucionalnih mjera, kao i na povećanje svijesti o važnosti žrtava u pravosudnom sistemu BiH.
Okrugli stol predstavlja značajan korak u jačanju saradnje među relevantnim institucijama i organizacijama, te u unapređenju prava žrtava nasilja u Bosni i Hercegovini.