Obilježavanje 16 Dana Aktivizma protiv Nasilja nad Ženama na Internacionalnom Univerzitetu Travnik

Na Internacionalnom univerzitetu Travnik i ove godine biće obilježen 16. dan aktivizma u okviru projekta UNIGEM. Kampanja “16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama” globalna je inicijativa koja traje od 25. novembra do 10. decembra svake godine, a njen cilj je podizanje svijesti o problemu nasilja nad ženama i djevojčicama, promoviranje ljudskih prava te aktivno djelovanje na sprečavanje i eliminaciju svih oblika nasilja.
Ovogodišnje obilježavanje počinje utorkom, 26. novembra 2024. godine, kada će koordinatorka projekta Selma Otuzbir-Mecan u 12:00 sati otvoriti kampanju. Nakon otvaranja, studenti će imati priliku prisustvovati radionici koju će održati doc. dr. Šejla Đanan.
Pored ove radionice, tokom trajanja kampanje biće održane i brojne druge edukativne aktivnosti:
Dana 30. novembara 2024. – Radionica: “Medijska pismenost i odgovorno izvještavanje o nasilju”
Cilj radionice:
Ova radionica ima za cilj osnaživanje medijske pismenosti polaznika, s posebnim naglaskom na odgovorno i etičko izvještavanje o nasilju. Polaznici će steći vještine analize medijskih sadržaja, kritičkog razmišljanja o prikazivanju nasilja u medijima, te razumijevanja kako medijsko izvještavanje može utjecati na društvene stavove i ponašanja u vezi s nasiljem.
Trajanje: 1-2 sata
Ciljana skupina: Novinari, novinarke, novinari-trainee, studenti novinarstva, aktivisti, organizacije civilnog društva, te svi zainteresirani za temu medija i nasilja.
Moderatori: Zlatko Mecan, MA (V. asistent na Fakultetu za medije i komunikacije) i Lajla Česko (novinarka)
Dana 03. decembara 2024. – Okrugli sto: “De facto i de iure naknada nematerijalne štete žrtvama nasilja u BiH”
Ciljevi okruglog stola:
- Razmjena znanja – povezivanje akademske ekspertize i praktičnih iskustava stručnjaka iz različitih sektora.
- Analiza zakonskog okvira – identifikacija postojećih nedostataka i problema u implementaciji zakona.
- Preporuke – formulacija konkretnih rješenja za unapređenje pravnog sistema i podršku žrtvama.
Ciljana skupina: Okrugli stol će okupiti predstavnike pravosudnih institucija, nevladinih organizacija, Centra za socijalni rad, kao i akademske zajednice. Uključivanjem svih relevantnih aktera, želimo stvoriti platformu za otvorenu i konstruktivnu raspravu.
Moderatori: Prof. dr. Halid Ganija, predstavnice Centra za socijalni rad, predstavnica novinara, predstavnica Centra prava žena Zenica.
Dana 06. decembar 2024. – Radionica: “Rodno zasnovano nasilje i korupcija: Povezanost, utjecaj na društvo i uloga institucija”
Cilj radionice:
Cilj ove radionice je osnažiti sudionike za razumijevanje i analizu veze između rodno zasnovanog nasilja (RZN) i korupcije, te istražiti kako korupcija u institucijama može omogućiti ili produbiti nasilje prema ženama i drugim marginaliziranim grupama. Radionica će također pomoći polaznicima da razumiju koje mehanizme odgovornosti i reforme su potrebni za suzbijanje RZN u kontekstu korupcije u institucijama.
Trajanje: 1-2 sata
Ciljana skupina: Studenti Pravnog fakulteta i Fakulteta za medije i komunikacije, te svi zainteresirani za rodnu ravnopravnost, pravdu i borbu protiv korupcije.
Moderatori: Amira Perenda, MA i Selma Otuzbir-Mecan, MA
Dana 07. decembar 2024. – Radionica: “Razbijanjem mitova do smanjenja nasilja u obitelji: Prepoznaj nasilje i smanji ga!”
Cilj radionice:
Ova radionica ima za cilj podizanje svijesti o mitovima koji okružuju nasilje u obitelji, te edukaciju polaznika o načinima prepoznavanja nasilja i njegovom smanjenju kroz zajedničke akcije. Kroz interaktivni pristup, učesnici će naučiti kako se nasilje u obitelji manifestira i kako mogu doprineti smanjenju ovog problema.
Trajanje: 1-2 sata
Ciljana skupina: Studenti Pravnog fakulteta i Fakulteta za medije i komunikacije, te svi zainteresirani za rodnu ravnopravnost, pravdu i borbu protiv nasilja.
Moderator: Kornelija Nikačević, MA
Pozivamo sve studente i članove akademske zajednice da se uključe u obilježavanje 16 dana aktivizma i doprinesu globalnoj borbi protiv nasilja nad ženama i djevojčicama. Pridružite nam se u stvaranju promjena i jačanju zajednice kroz edukaciju, diskusiju i zajedničku akciju